Poplavljene porodične kuće u Gornjoj Tuzli
Velike padavine u naselju Gornja Tuzla uzrokuju plavljenje nekoliko desetina kuća zbog neadekvatne komunalne infrastrukture i stihijske gradnje
Građani donjeg dijela Novog Naselja u tuzlanskoj mjesnoj zajednici Gornja Tuzla jučer su od nadležnih gradskih, ali i kantonalnih institucija zatražili da što prije riješe problem komunalne infrastrukture. Zbog neadekvatne infrastrukture koja ne može da primi oborinske vode pri većim kišama, dolazi do plavljenja većeg dijela porodičnih kuća donjeg dijela naselja. Posljednja takva poplava desila se prošli petak, kada je u više kuća voda poplavila prizemne spratove.
Ma kakva odšteta!
Ovo se, kako kažu građani, dešava već godinama, a trajno rješenje niko još nije ponudio.Kuća Huseina Karića ove godine je bila među prvima na udaru. Cijelo dvorište i donji sprat kuće su poplavljeni, a šteta je nekoliko hiljada maraka. Ovo mu, kako nam je rekao, nije ništa novo.
- Meni plavi od 2000. godine. Od te godine je počeo nagli porast broja kuća u naselju, oko kojih nisu adekvatno odvedene oborinske vode. Niko nije pratio promjene stanja na terenu, niko nije ponudio rješenje za pravljenje velikog odvodnog kanala kojim bi voda oticala u Jalu. Umjesto toga, voda završi u mojoj kući i kućama mojih komšija, kazao je Karić.
Sadeta i Ibro Husić su među onima koji su najviše pogođeni ovim poplavama. Od 2014. godine dvorište i kuća su im poplavljeni čak pet puta. U nekoliko navrata su pokušali tražiti i odštetu, ali su ih, kažu, u mjesnoj zajednici ismijali.
- Od 2014. godine mi plavi. Peti put mi je poplavljeno. Kad sam predala zahtjev za odštetu, ismijavali su me. Ja trenutno živim u Austriji, ali to ne mijenja stvar, ovo je moja imovina. Čitav sprat mi je uništen, i to u nekoliko navrata, a štete iznose i po nekoliko hiljada maraka, ispričala je za Oslobođenje Sadeta.
Sastanak je održan u sali Mjesne zajednice, a njemu su, pored oštećenih građana, prisustvovali i članovi Savjeta MZ-a, koji se baš i ne slažu sa činjenicama koje su iznijeli oštećeni. Kako nam je rekla Maida Mehmedović, predsjednica Savjeta MZ Gornja Tuzla, problem nije u infrastrukturi, nego u činjenici da je broj izgrađenih kuća povećan za nekoliko puta, te da su kuće blokirale oticanje voda. Kako nam je rekla, gradske službe su već uključene i rade na terenu, čemu smo svjedočili dok smo prolazili kroz ovo naselje na periferiji Tuzle.
Začepljeni kanali
- Ove komšije jesu pretrpjele najveću štetu, ali mi radimo na tome da se problem riješi. Odmah u petak navečer smo obavijestili i Civilnu zaštitu i već sutradan su došli i iz gradske Službe za komunalne poslove, te počeli čišćenje terena i kanala. Mi smo rekli koji su prioriteti, a to je upravo proširenje kanala, koje su građani nesavjesnom gradnjom zatrpali, kazala je predsjednica Savjeta MZ Gornja Tuzla.
Uz ovo, kako je dodala, već su poslali i detaljne zahtjeve nadležnim službama, tražeći da se krene u trajno rješavanje problema. Kada i da li će se to desiti prije narednih padavina, na građanima je da se nadaju. Ukoliko se stvari ubrzo ne počnu rješavati, kako kažu, krenut će i odlučnije, pa pored pokretanja tužbi za štetu zbog nesavjesnog rada, planiraju i sami otklanjati prepreke koje zaustavljaju vodu.
(Hayat)
Nema komentara